نگاه به حوزه علم و فناوری کشور باید متحول شود

به گزارش خبرنگار ایرنا، سورنا ستاری عصر سه شنبه در پنجمین نشست شورای اداری کردستان اظهار داشت: باید روی جوانان خلاق و مبتکر سرمایه گذاری کرد و زمینه فعالیت و نوآوری آنان را در حوزه علم و فناوری تسهیل کنیم.
وی با اشاره به اینکه دولت باید زیرساخت ها را فراهم کند، اما وارد تجارت شرکت های دانش بنیان نشود، افزود: از پنج سال پیش تلاش کردیم شرکت های دانش بنیان در اقتصاد کشور نقش مهمتری ایفا کنند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری مشکلات حوزه فناوری را زیاد عنوان کرد و گفت: تا زمانی که فناوری و دانش را وارد اقتصاد نکنیم نباید توقع پیشرفت و توسعه را داشته باشیم.
ستاری با بیان اینکه جامعه ای که کارآفرینی در آن ارزش نداشته باشد توسعه نمی یابد، یادآور شد: آن چیزی که در اقتصاد باعث ارزش افزوده می شود، نوآوری است، ضمن اینکه این مهم نیازمند ایجاد زیرساخت های علمی و نیروی انسانی کارآمد است.
وی خواستار کارآفرین تربیت کردن جوانان و حضور بخش خصوصی در ایجاد شرکت های دانش بنیان شد و گفت: باید بودجه بخش خصوصی وارد پژوهش و علم و فناوری شود زیرا که با بودجه دولت نمی توان در این حوزه موفق بود.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با بیان اینکه نگرش دولت در این حوزه تغییر کرده است، اضافه کرد: زمانی ایده های جوانان تبدیل به ثروت می شود که بخش خصوصی وارد عرصه شود.
وی افزود: نسل جدیدی از کارآفرینان متولد شده و یک فرهنگ جدید در دانشگاه ها در صنایع و فرهنگ عمومی مردم شکل گرفته که نشان از قدرت نیروی انسانی در اقتصاد کشور دارد.

** مشکل ما فرهنگ «مفت خوری» وابسته به نفت است
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در ادامه مشکل کشور را وجود فرهنگی دانست که وابسته به نفت است و از آن بعنوان «فرهنگ مفت خوری» یاد کرد و در ادامه اظهار داشت: این فرهنگ، اقتصاد ما را تحت تاثیر قرار داده است.
ستاری گفت: وابستگی به اقتصاد متکی بر فروش نفت چیزی به غیر از ترویج فرهنگ مفت خوری بدنبال ندارد بنابراین باید برای توسعه و پیشرفت به خلاقیت جوانان و انجام فعالیت در حوزه دانش بنیان و فعالیت های نوین اقتصادی روی آورد.
معاون رئیس جمهوری اظهار داشت: برخی ها فکر می کنند ما به شیر نفت وصل هستیم وقتی به ما در معاونت علمی مراجعه می کنند همه تلاش شان این است که چیزی بیشتر از ما بکنند در حالیکه با تکیه بر پول دولت نمی توان در حوزه فناوری های علمی و نوین به موفقیت دست پیدا کرد.
وی یادآور شد: آن چیزی که باعث تغییر در این رویه می شود محیط است و باید این تفکرها و نگرش ها در جامعه بویژه در میان نسل جوان تغییر کند.
ستاری در ادامه از ایجاد نسل جدید کارآفرینی در کشور خبر داد و گفت: فعالیت سه هزار و 700 شرکت دانش بنیان و فروش 60 هزار میلیارد تومانی محصولات آنها در سال گذشته نشان از این واقعیت دارد.
وی اضافه کرد: این شرکت ها به زودی بزرگترین شرکت های کشور خواهند شد و از صنعت خودرو سازی و پتروشیمی پیشی خواهند گرفت بدون اینکه آلودگی برای محیط داشته باشند.
ستاری با بیان اینکه سرمایه گذاری روی جوانان و شرکت های دانش بنیان بسیار به حال اقتصاد کشور سودمند است، اظهار داشت: باید بخش خصوصی با قاطعیت بیشتری در این حوزه وارد شود.

** تعداد مهندسان فارغ التحصیل ایرانی با کشور آمریکا برابر است
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به اینکه تعداد مهندسان فارغ التحصیل ایرانی از دانشگاه های کشور معادل تعداد این افراد در کشوری مثل آمریکاست، اظهار داشت: در حال حاضر رتبه پنجم دنیا را در تعداد دانشجو داریم که نشان از قدرت نیروی انسانی کشور دارد.
ستاری در ادامه جوانان کردستان را در حوزه «آی تی» و فناوری بسیار توانمند خواند و افزود: با توجه به محرومیت این استان باید اعتبارات بیشتری در حوزه ایجاد زیرساخت ها اختصاص دهیم.
وی وضعیت پارک علم و فناوری کردستان را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: جوانان و مسئولان استان باید خود برای رفع مشکلاتشان راه حل و راهکار بدهند و دولت نیز در این میان فقط تسهیل گر باشد.
ستاری زیست بوم و فرهنگ کردستان را غنی توصیف کرد و یادآور شد: باید با راه حل بومی برای پیشرفت استان در حوزه علم و فناوری گام برداشت.
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری روز سه شنبه به منظور بازدید از چند طرح علمی و افتتاح پروژه های دانش بنیان به کردستان سفر کرد.
ستاری در این سفر یک روزه با نماینده ولی فقیه در کردستان دیدار کرد و سپس از پارک نوآوری بازدید و در مراسم افتتاح مرکز نوآوری دانشگاه کردستان نیز شرکت کرد.
او در ادامه در مراسم افتتاح ساختمان بنیاد ملی نخبگان کردستان حضور یافت و از شرکت ‌های دانش بنیان تولیدی کیمیا بومی سازان، کنترل گستر کهربا، روماک گستر غرب و شرکت گیاهان دارویی شفا بازدید کرد.
7355/9102

انتهای پیام /*


سیاسی


علم و فناوری


معاون رئیس جمهوری


دانش بنیان

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *