مسیریابی اولین ربات متحرک بدون نیاز به جی پی اس

به گزارش روز پنجشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این ربات که با الهام از مورچه های بیابانی طراحی شده و AntBot نام دارد، به یک قطب نمای اپتیکی مجهز است که با استفاده از نور قطبیده می تواند مسیر حرکت ربات را تشخیص دهد و با استفاده از یک حسگر نوری رو به خورشید مسافت طی شده را اندازه گیری می کند. این شیوه مسیریابی با اندازه گیری نور و مسافت طی شده، روشی است که توسط مورچه های بیابانی مورد استفاده قرار می گیرد.
ربات AntBot با استفاده از این شیوه ناوبری قادر است در محیط اطراف حرکت کرده و پس از مسافتی به طول 14 متر، به محل شروع بازگردد و با دقت 1 سانتیمتر نقطه آغاز حرکت را بیابد.
این ربات 2.3 کیلوگرم وزن دارد و برای حرکت در محیط های پیچیده از 6 پا استفاده می کند. قطب نمای اپتیکی مورد استفاده در این ربات نسبت به پرتوهای ماوراء بنفش قطبیده موجود در آسمان حساس است و امکان مسیریابی ربات را در هوای ابری یا آفتابی با دقت 0.4 درجه فراهم می کند.
در حال حاضر محققان مرکز ملی پژوهش های علمی فرانسه با همکاری محققان دانشگاه اکس مارسی در تلاشند تا روش هایی را برای ناوبری این ربات در شب و در مسافت های طولانی تر بیابند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Robotics منتشر شده است.
علمی (6)**9259**1584

انتهای پیام /*


علمی آموزشی


GPS


قطب نمای اپتیکی


ناوربری