ساخت دستگاهی برای شیرین سازی آب دریا با استفاده از غشا

به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از دانشگاه صنعتی امیرکبیر مجری این طرح تحقیقاتی با اشاره به چالش آب در ایران، گفت: بر اساس پیش‌بینی‌ های جهانی، سال 1400 سرانه آب برای ایران به کمتر از 1400 مترمکعب برای هر فرد در سال خواهد رسید و این به معنی ورود به بحران آبی است.
به گفته سولماز ولی زاده طبق آمارهای رسمی و به اعتقاد کارشناسان، ایران درآستانه بحران آب است و طی سال‌های آینده تامین آب به یکی از بزرگ ترین چالش‌های کشور در بسیاری مناطق تبدیل خواهد شد.
وی با تاکید بر ایجاد زیرساخت‌های لازم برای رفع این مشکل اظهار داشت: با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران و دسترسی به دریاهای آزاد؛ مانند دریای عمان، شیرین سازی آب دریا و استحصال آب شیرین از این طریق، یکی از اساسی‌ترین راهکارها جهت رفع این مشکل است.
ولی‌زاده از اجرای طرح تحقیقاتی در این زمینه خبر داد و گفت: این طرح با عنوان طراحی و ساخت سیستم بررسی غشایی اسمز معکوس مجهز به همزن برای شیرین سازی آب دریا در دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرا شد. با این دستاورد می‌توان بسیاری فرایندهای جداسازی غشایی را در آزمایشگاه ها انجام داد.
این محقق شیرین‌سازی آب‌های شور با استفاده از فرایندهای غشایی را از جمله کارکردهای دستگاه طراحی شده در این تحقیق عنوان کرد و یادآور شد: دستگاه ساخته شده قابلیت استفاده در مراکز تحقیقاتی مربوط به فرایندهای تصفیه‌ مانند تصفیه آب برای زدودن آلودگی‌های موجود در منابع آبی را دارد.
وی مراکز تحقیقاتی فعال در حوزه‌ های تصفیه پساب مانند پساب‌های رنگی صنایع نساجی، صنایع دارویی و کارخانجات فلزات سنگین با استفاده از غشاها را از جمله حوزه‌های کارکردی این دستگاه بیان کرد و افزود: این دستگاه قابلیت استفاده در بررسی‌های صورت گرفته در زمینه جداسازی حلال‌های آلی یا تخلیص آنها با استفاده از فرایندهای غشایی را نیز دارد.
ولی‌زاده با نحوه اجرای این تحقیق گفت: در این طرح بعد از تهیه نقشه‌ها و طراحی دقیق اجزای این دستگاه، کار با ترشکاری، ساخت و سرهم بندی اجزای دستگاه انجام گرفت و در نهایت با انجام تست‌های مربوط به بررسی آب‌بندی و عملکرد دستگاه ساخت قطعه به پایان رسید.
وی جنس استیل بدنه این دستگاه را از جمله مزایای آن دانست و اظهار داشت: در نمونه‌های مشابه داخلی جنس بدنه کامل از استیل ضدزنگ ساخته نشده بود و در برخی بخش ها از پلیمر استفاده شده بود که در این پژوهش بدنه دستگاه کامل از جنس استیل ضد زنگ ساخته شده است. استفاده از پلیمر موجب کاهش میزان تحمل فشار سیستم می شود.
مجری طرح ادامه داد: از سوی دیگر سیستمی برای هم‌زدن محلول در نظر گرفته نشده‌ بود که می‌ تواند مشکلات مربوط به پلاریزاسیون غلظتی را همراه داشته باشد و گرفتگی غشا را تشدید کند که این چالش در دستگاه طراحی شده مرتفع شده است.
ولی‌زاده قابلیت بررسی غشاهای مختلف با جنس و ضخامت‌های متفاوت، انجام فرایندهای مختلف جداسازی؛ مانند میکروفیلتراسیون، اولترافیلتراسیون و اسمز معکوس، تحمل فشارهای بالا به دلیل جنس دستگاه و تعبیه گیره های فشار بالا، قابلیت تحمل دماهای بالا و قرار گرفتن در دستگاه اتوکلاو به دلیل جنس بدنه دستگاه و جنس ارینگ‌ها، بی نیازی به پمپ برای اعمال فشار مورد نیاز و تأمین فشار با استفاده از فشار کپسول گاز بی‌اثر بدون مصرف آن طی فرایند و قابلیت هم‌خوردن محلول برای جلوگیری از پلاریزاسیون غلظتی در فرایند را از دیگر مزایای دستگاه طراحی شده دانست.
وی اضافه کرد: این دستگاه با هزینه‌ای حدود یک ششم هزینه تهیه و انتقال مشابه خارجی ساخته شد و با توجه به استفاده از قطعات و لوازم موجود در کشور هزینه‌های مربوط به نگهداری و تعویض قطعات در آینده نیز کاهش می‌یابد.
طرح طراحی و ساخت سیستم بررسی غشایی اسمز معکوس مجهز به همزن برای شیرین سازی آب دریا از سوی سولماز ولی‌زاده دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و راهنمایی دکتر لیلا ناجی عضو هیات علمی این دانشگاه اجرا شده است.
علمی**9157**1440

انتهای پیام /*


علمي آموزشي


علم و فناوري ايران


آب و محيط زيست


دانشگاه صنعتي اميركبير